|
Voor het geven van de module psychopathologie heeft het UIN expertise van buitenaf gezocht en gevonden in het Dutch University College (DUC).
De module DSMIV in de praktijk wordt gegeven door twee docenten verbonden aan het DUC.
De module bestaat uit 4 losse dagen.
Data 2012: 24 mei, 28 juni, 10 september, 11 oktober
Lestijden: LET op! 14.00 - 21.00 uur.
Lokatie: Jan Ligthartlaan 1, Doorn
Kosten: € 595,-
Voorwaarden: SER1 met goed gevolg afgerond.
Onderstaande informatie is met toestemming van DUC op onze website gepubliceerd.
Voor meer informatie over DUC en DSM IV in de praktijk: klik hier
Leerdoelen op kennisniveau:
De beroepsbeoefenaar:
- heeft inzicht in het DSM IV-systeem: ontstaan, geschiedenis voor- en nadelen en opbouw (DSM is diagnostische handleiding waarin psychische stoornissen worden geordend op grond van beschrijvende kenmerken i.p.v. opbasis van theorieën over oorzaken. DSM IV is de 4e versie uit 1994);
- heeft kennis van belangrijke ziektebeelden (verschijnselen) , zoals: stemmings-, angst- en psychotische stoornissen; persoonlijkheidsstoornissen; overspannenheid; werkproblemen en levensfaseproblemen;
- heeft kennis en inzicht in begrip ik-sterkte om makkelijke en moeilijke cliënten te onderscheiden;
- heeft kennis van de verschillende medicatiesoorten voor bovengenoemde cliëntencategorieën;
- kent de verschillende disciplines binnen de geestelijke gezondheidszorg en hun behandelmogelijkheden en de verwijsmogelijkheden.
Leerdoelen op praktisch niveau:
De beroepsbeoefenaar:
- kan een eenvoudige DSM IV classificatie opstellen;
- weet waar zijn grenzen liggen m.b.t. het behandelen van cliënten;
- weet klachten goed uit te vragen en te verbinden met iemands verleden (juiste diagnose);
- kan klachten behandelen, veroorzaakt door actuele of recente gebeurtenis, of klachten veroorzaakt door persoonlijkheid/karakter;
- kan de ik-sterkte van de cliënt bepalen;
- is in staat draagkracht versus draaglast te analyseren;
- weet te handelen bij suïcidaliteit, paniek, dissociatie, depressie, psychose, crisis;
- weet om te gaan met overdracht/tegenoverdracht gevoelens;
- is in staat een crisisplan te schrijven;
- is communicatief vaardig, zowel naar collega’s als naar cliënten;
- is in staat een behandeling goed af te ronden en te beëindigen.
- weet advies in te roepen of te verwijzen als hij twijfelt of het niet meer weet.
Werkvormen:
- inleidingen en casuïstiekbespreking
- rollenspel (demonstraties door docenten)
- rollenspel deelnemers
- korte huiswerkopdrachten
Literatuur:
- "Stemming en stoornis”, Francis & First, ISBN 9057120593 (verplicht) 410 pagina's
- "Dat moet mij weer gebeuren", Willem van der Does, ISBN 9055944181 (verplicht), 141 pagina's
- "Het drama van het begaafde kind”, Alice Miller, paperback, ISBN 9789049101657 (verplicht), 144 pagina's
Tijdens de cursus wordt nog een aantal artikelen per mail toegezonden.
Opbouw programma (4 dagen = 8 dagdelen):
De literatuur dient voorafgaand aan elke cursusdag te worden bestudeerd.
Examenopdracht: De student beschrijft een casus en maakt een ik-sterkte analyse en een DSM IV-classificatie (2-3 pagina's)
Studiebelastinguren:
-
contacturen 24
-
literatuur 80
-
praktijkopdrachten 13
-
examenopdracht 3
|